Перейти на новий сайт

Аналіз на антитіла до тканинної трансглютаміназа (сумарні)

Антитіла до тканинної трансглутаміназе - це клініко-лабораторний маркер глютеновой ентеропатії (целіакії). Аутоантигеном для них є фермент тканинна трансглутамінази, виявляється в клітинах ендотелію, гепатоцитах, а також в епітелії і підслизовому шарі тонкої кишки. Тканинна трансглутамінази каталізує утворення зв'язків між різними білковими молекулами, при цьому одним з субстратів для неї може бути харчової гліадин. Під впливом тканинної трансглутамінази він набуває імуногенні властивості, які у схильних осіб призводять до запалення слизової оболонки кишки. Цей аутоімунний процес супроводжується атрофією слизової оболонки кишки і порушенням її всмоктуючої здатності, що проявляється ознаками глютеновой ентеропатії.

Антитіла до трансглутаміназе відносяться до імуноглобулінів класу А або G. Аналіз на анти-tTG, IgG має найбільше значення для діагностики глютеновой ентеропатії у пацієнтів з ізольованим дефіцитом імуноглобуліну А.

Глютенова ентеропатія характеризується різними імунологічними порушеннями, провокується надходженням з їжею білка глютену. При цьому захворюванні описані кілька варіантів аутоантитіл, в тому числі антитіла до гліадину, ендомізію і тканинної трансглутаміназе. Визначення цих антитіл в сироватці крові застосовують для діагностики глютеновой ентеропатії і контролю за її лікуванням. У порівнянні з іншими антитілами, анти-tTG характеризуються найбільшою чутливістю і специфічністю, що дозволяє вважати їх кращим показником для діагностики глютеновой ентеропатії. Целіакія часто поєднується з іншими захворюваннями імунної системи, такими як цукровий діабет 1-го типу, хвороба Грейвса, міастенія і іншими. Особливе значення має поєднання глютеновой ентеропатії і ізольованого дефіциту імуноглобуліну А. Частота ізольованого дефіциту імуноглобуліну А при глютеновой ентеропатії вище, ніж у звичайній популяції, і становить 2,6-3% (для порівняння: у звичайній популяції - 0,2-0,25%). Цю особливість слід враховувати при інтерпретації результатів аналізу на IgA-антитіла до гліадину, ендомізію або тканинної трансглутаміназе. Результат визначення будь-яких IgA у пацієнтів з ізольованим дефіцитом імуноглобуліну А буде псевдонегативним незалежно від наявності або відсутності глютеновой ентеропатії. Щоб уникнути діагностичних помилок рекомендується вимірювати концентрацію анти-tTG, IgG у пацієнтів з симптомами глютеновой ентеропатії, особливо якщо результат тесту на анти-tTG, IgA був негативним. Крім того, в комплекс обов'язкових лабораторних тестів при целіакії входить дослідження на сумарні імуноглобуліни А.

Глютенову ентеропатію властиво передаватися генетично. Захворювання асоційоване з певними алелями HLA-DQ2 і HLA-DQ8. Поширеність глютеновой ентеропатії серед родичів пацієнта з цим захворюванням набагато вище, ніж в середньому в популяції. Так, ймовірність виявити його ознаки у родича першої лінії спорідненості складає близько 10%. Тому при позитивному результаті аналізу і підтвердження діагнозу «глютенова ентеропатія» доцільно провести лабораторне обстеження членів сім'ї хворого. До інших факторів ризику належать цукровий діабет 1-го типу, синдром Дауна і ізольований дефіцит імуноглобуліну А.

Вартість аналізу на антитіла до тканинної трансглютаміназа - від 470.00 грн.

* Зазначена ціна, дійсна тільки для г. Запорожье. Ціни, актуальні для Вашого регіону, будь ласка, уточнюйте за телефонами: (093) 111-03-03

  • При симптомах глютеновой ентеропатії: періодична блювота, затримка росту (у дітей), болі в області живота, анемія, епілепсія, атопічний дерматит, заїди в куточках рота, афт, герпетиформний дерматит Дюринга, ознаки дефіциту вітамінів (порушення зору, нейропатія, остеопенія, тетанус , підвищена кровоточивість, аменорея, безпліддя, імпотенція (у дорослих).
  • При обстеженні пацієнта з обтяженим сімейним анамнезом по глютеновой ентеропатії або іншими факторами ризику цього захворювання.
  • При обстеженні пацієнта з ізольованим дефіцитом імуноглобуліну А.
  • При контролі за лікуванням глютеновой ентеропатії.

Причини позитивного результату:

  • глютенова ентеропатія.

Причини негативного результату:

  • відсутність глютеновой ентеропатії;
  • контроль хвороби на тлі безглютенової дієти;
  • неправильне взяття крові на дослідження.

Результат аналізу слід оцінювати разом з даними додаткових анамнестичних, лабораторних та інструментальних досліджень.