Аналіз на Еритропоетин
• Термін виконання: 1 робочий день.
• Де можна здати: Даний аналіз Ви можете здати в будь-якому медичному офісі Діасервіс.
Опис
Є основним регулятором еритропоезу, стимулює проліферацію і диференціювання еритроїдних клітин-попередників в кістковому мозку.
Функції. У ссавців у внутрішньоутробному періоді більша частина даного гормону продукується печінкою плода. У дорослих внутрішньопечінковий синтез становить менше 10%, тоді як секреція еритропоетину в нирках досягає більш 90%. Передбачається, що місцем синтезу ЕПО є клітини проксимальних ниркових канальців або ендотеліальні клітини перітубулярних капілярів, що знаходяться в нирковому кірковій речовині і зовнішньому шарі мозкової речовини. Кліренс ЕПО в повному обсязі вивчений, але відомо, що елімінація даного гормону здійснюється частково з сечею, частково печінкою, а також шляхом захоплення клітинами-мішенями в кістковому мозку.
Основна функція ЕПО - регуляція продукції еритроцитів, щоб адекватно задовольнити потребу тканин в кисні. Ця регуляція здійснюється за допомогою механізму негативного зворотного зв'язку, при якій секреція гормону нирками контролюється кисневим сенсором нирки, реагує на парціальний тиск кисню в крові. При збільшенні вмісту кисню в периферичної крові рівень ЕПО знижується. Ця картина спостерігається при корекції гіпоксії у практично здорових людей (наприклад, під час спуску з великої висоти), а також після гіпертрансфузіі.
По відношенню до ЕПО, анемія може бути первинною чи вторинною. При первинній анемії зміст ЕПО в крові підвищується у відповідь на зниження продукції еритроцитів. Так, наприклад, рівень еритропоетину збільшений при залізодефіцитної анемії, зниження кровотоку в нирках (при крововтраті), гемоглобинопатиях, що характеризуються підвищеною спорідненістю гемоглобіну до кисню. Продукція ЕПО експоненціально зростає у пацієнтів з ненирковий анемією при зниженні концентрації кисню в крові і падінні гематокриту, при цьому рівень еритропоетину може збільшуватися в 1000 разів, в порівнянні з нормою.
Вторинна анемія розвивається при запаленні, ревматоїдному артриті, пухлинних захворюваннях і хронічних захворюваннях нирок. Однак вторинні анемії іноді можуть супроводжуватися зниженням вироблення ЕПО.
Недолік продукції ЕПО з важкою формою анемії спостерігається при термінальній стадії ниркових захворювань. При цьому зниження вироблення ЕПО обумовлено пошкодженням місць синтезу даного гормону в нирках і ниркових кисневих сенсорів. Хоча концентрації гормону в більшості випадків в таких випадках незначно перевищують верхню межу референсних значень, рівень синтезу ЕПО у таких пацієнтів не може компенсувати втрати крові, пов'язані з діалізом, укороченим часом життя еритроцитів, дефіцитом заліза і фолату, порушеним транспортом заліза до еритроїдна клітин-попередників і іншими ускладненнями. Дуже низький рівень ЕПО характерний також для пацієнтів з віддаленої ниркою. Проте, іноді у хворих з хронічною нирковою недостатністю відзначаються нормальний гематокрит, помірно виражена анемія і підвищений рівень ЕПО.
Надлишкова продукція еритроцитів називається полицитемией. Залежно від первинного чи вторинного підвищення рівня ЕПО виділяють два види полицитемии. При справжній поліцитемії концентрація ЕПО знижена, еритропоез протікає інтенсивно і не залежить від стимуляції даними гормоном. При цьому у пацієнтів з однаковим гематокритом рівень ЕПО значно варіює.
При деяких станах, що характеризуються порушенням механізму негативного зворотного зв'язку між вмістом кисню в крові і продукцією ЕПО, спостерігається підвищений рівень еритропоетину. Така картина характерна для карциноми нирок (при якій у 2% пацієнтів розвивається еритроцитоз), деяких доброякісних захворювань нирок (одиночна і множинні кісти нирок), стенозу ниркових артерій і мікроваскулярних патологій. Крім того, еритроцитоз розвивається приблизно у 10% пацієнтів, які перенесли трансплантацію нирки (можливо, внаслідок аутоімунного ураження ниркової тканини).
При вторинної поліцитемії збільшення продукції еритроцитів зумовлено підвищеним рівнем ЕПО. Причиною даного стану може бути цілий ряд факторів, включаючи гемоглобінопатії, куріння, фіброз легенів, серцево-судинні захворювання, пухлини і сечокам'яну хворобу.
При визначенні рівня ЕПО з метою проведення диференційної діагностики різних Поліцитемія, необхідно враховувати можливе перекриття референсних інтервалів для первинної та вторинної поліцитемії.
Увага:
Припускають, що існує добовий ритм секреції еритропоетину. Тому забір крові необхідно проводити в один і той же час доби. Для дослідження рекомендується використовувати зразки, отримані в період між 7.30 і 12 год ранку (тому що ранкові значення вище).
Необхідно з обережністю інтерпретувати результати при наявності інших захворювань у пацієнтів. У пацієнтів з еритроцитозом, внаслідок некомпенсованою гіпоксії, концентрації сироваткового еритропоетину підвищені (при компенсованій гіпоксії значення даного маркера знаходяться в межах норми); у пацієнтів з первинною полицитемией рівень сироваткового еритропоетину в межах норми або знижений. Таким чином, підвищені концентрації даного показника можуть спостерігатися при вторинному еритроцитозі, низькі значення - при первинному еритроцитозі, однак нормальний рівень еритропоетину не виключає наявності еритроцитозу, обумовленого або гіпоксією, або автономної продукцією еритропоетину.
Вартість аналізу на Еритропоетин - від 350.00 грн.
* Зазначена ціна, дійсна тільки для г. Запорожье. Ціни, актуальні для Вашого регіону, будь ласка, уточнюйте за телефонами: (093) 111-03-03
Підготовка до аналізу:
Між останнім прийомом їжі і взяттям крові проходить не менше 8 годин (бажано - не менше 12 годин). Сік, чай, кава (тим більше з цукром) - не допускаються. Можна пити воду.
Показання до призначення аналізу:
• Диференціальна діагностика анемій.
• Диференціальна діагностика Поліцитемія
Підвищення значень:
1. Анемії, включаючи апластичну.
2. Вторинна поліцитемія (наприклад, гіпоксія на великих висотах, хронічні обструктивні захворювання легень, легеневий фіброз).
3. Еритропоетин-секретирующие пухлини (наприклад, гемангіобластоми мозочка, феохромоцитома, пухлини нирок).
4. Вагітність.
5. Полікістоз нирок.
6. Відторгнення ниркового трансплантата.
7. Помірне кровотеча у здорової людини.
Неадекватно низькі значення:
1. Ниркова недостатність.
2. Первинна (справжня) полицитемия.
3. Анемії хронічних запальних, інфекційних, онкологічних захворювань.