Аналіз на рак яєчників. HE4, CA125 (розрахунок індексу ROMA)

• Термін виконання: до 4 робочих днів
• Де можна здати: Даний аналіз Ви можете здати в будь-якому медичному офісі Діасервіс.


опис

Спільне використання онкомаркерів СА125 і НЕ4

Рак яєчників (РЯ) складає близько 30% всіх пухлин репродуктивного тракту і стоїть на четвертому місці серед найбільш частих причин смерті жінок від злоякісних захворювань. У Європі смертність становить 3,6-9,3 на 100 000 жінок.

Головне завдання діагностики при виявленні утворень в малому тазі - визначення злоякісною або доброякісною природи захворювання. У США 5-10% жінок протягом життя піддаються хірургічному втручанню з приводу передбачуваної злоякісної пухлини яєчника, але тільки у 13-21% цих жінок дійсно виявляється РЯ. Так як більшість новоутворень, виявлених в малому тазі - доброякісні, дуже важливо до оперативного лікування оцінити ризик наявності злоякісної пухлини для правильного вибору подальшої тактики лікування.  

Найважливішим фактором, що впливає на успішність лікування РЯ, є рання діагностика захворювання. 
Виживання при РЯ безпосередньо залежить від стадії захворювання: при постановці діагнозу на I стадії захворювання п'ятирічне виживання становить 85-90%, а на пізніх стадіях менше 20%.
На ранніх стадіях РЯ симптоми або не виражені, або носять неясний і непостійний характер і часто сприймаються як прояви аднекситу. Внаслідок цього до 75% випадків епітеліального РЯ діагностуються на III і IV стадіях.
В даний час час визначення рівня СА125 в сироватці крові, УЗД, а так же КТ і МРТ є стандартом для визначення злоякісності освіти. Найчастіше використовується поєднання гінекологічного огляду, визначення рівня СА125 і УЗД. 

Важливість визначення СА125 в діагностиці РЯ безсумнівна. Рівень СА125 підвищений більш ніж у 80% всіх пацієнток з РЯ. Однак його чутливість на I і II стадіях досить низька - він підвищений не більш ніж у 50% пацієнток. 

Крім того, СА125 не є строго специфічним маркером РЯ, так як його рівень може підвищуватися при доброякісних гінекологічних захворюваннях, ендометріозі, при злоякісних пухлинах іншої локалізації, у здорових жінок репродуктивного віку.

Дослідження, проведені в США по чутливості СА125, показали, що при I стадії РЯ чутливість склала від 7,1 до 19,7%, при оцінці всіх стадій РЯ - від 23,2 до 59,4%.
 
Для підвищення діагностичної значущості лабораторних досліджень була вивчена можливість використання поєднаного застосування СА125 і інших онкомаркерів. 

Найкращі результати були отримані при використанні НЕ4 (секреторний білок 4 епідідіміса). НЕ4 належить до сімейства інгібіторів протеїназ і експресується в нормальному епітелії репродуктивних органів, верхніх дихальних шляхів і підшлункової залози. НЕ4 - кислий глікопротеїн, з чотирма дисульфідними зв'язками і молекулярною масою 25 кДа.

Підвищена продукція НЕ4 виявлена ​​при раку яєчника і ендометрія, рідко - при поширеній формі аденокарциноми легенів. При вивченні численних відомих маркерів РЯ, саме НЕ4 продемонстрував найбільшу чутливість для епітеліального РЯ, особливо на ранній стадії захворювання. Дослідження показали, що рівень НЕ4 підвищений вже на доклінічній стадії РЯ. У той же час при доброякісних гінекологічних захворюваннях, ендометріозі, кістоз яєчників підвищення рівня НЕ4 не спостерігалося. 

Чутливість НЕ4 набагато вище, ніж СА125. Наприклад, при специфічності 96% чутливість НЕ4 становить 67%, а СА 125 - 40%. Крім того, показано, що рівень НЕ4 підвищений у приблизно половини пацієнток з РЯ, у яких концентрація СА125 залишалася в нормі.

Таким чином, наявні дані свідчать про те, що поєднане визначення двох маркерів (НЕ4 і СА125) володіє більш точним діагностичним значенням для виявлення епітеліального РЯ, ніж будь-який з маркерів окремо або інші комбінації. 

Одночасний тест важливий як для ранньої діагностики епітеліального РЯ, так і для диференціальної діагностики доброякісних і злоякісних утворень малого таза.  
Крім того, HE4 може бути використаний для моніторингу ефективності терапії РЯ. Результати повинні використовуватися обов'язково в поєднанні з іншими клінічними методами, застосовуваними для моніторингу РЯ.
Такі гістологічні типи РЯ, як герміногенні і мукоїдні, рідко експресують HE4. Таким чином, HE4 не може бути рекомендований для моніторингу пацієнток з діагностованим герміногеннимі і мукоїдному пухлинами яєчників. 

Діагностична лабораторія «Діасервіс» проводить розрахунок значень ROMA самостійно і видає висновок разом з результатами аналізу пацієнтки.

Вартість аналіз на рак яєчників - від 880.00 грн.

* Зазначена ціна, дійсна тільки для г. Запорожье. Ціни, актуальні для Вашого регіону, будь ласка, уточнюйте за телефонами: (093) 111-03-03

• Підготовка до аналізу:

Між останнім прийомом їжі і взяттям крові проходить не менше 8 годин (бажано - не менше 12 годин). Сік, чай, кава (тим більше з цукром) - не допускаються. Можна пити воду.

Алгоритм розрахунку ризику наявності злоякісних пухлин яєчника (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm, ROMAtm)
Алгоритм враховує значення концентрацій онкомаркерів HE4 і Ca125, а також менопаузальний статус пацієнтки. ROMA дозволяє розрахувати ймовірність епітеліального РЯ і дає можливість поділу на групи ризику на підставі розрахованого значення. 


Розрахунок прогностичного індексу (Predictive Index, PI, ПІ) 
 ПІ розраховується окремо для жінок в пременопаузі і постменопаузі з використанням рівнянь. Для розрахунку ПІ значення HЕ4 і СА125 підставляються у відповідні рівняння алгоритму.
1. Жінки в пременопаузі: ПІ = -12,0 + 2,38 • LN [HЕ4] + 0,0626 • LN [CA125] 
2. Жінки в постменопаузі: ПІ = -8,09 + 1,04 • LN [HЕ4 ] + 0,732 • LN [CA125]  


Розрахунок ROMA
Для розрахунку значень ROMA розраховане значення ПІ необхідно внести в таке рівняння:
ROMA (%) = exp (ПІ) / [1 + exp (ПІ)] • 100  
Поділ на групи високого та низького ризику
Жінки в пременопаузі:  
  ROMA> 12, 9% - високий ризик виявлення епітеліального РЯ
  ROMA <12,9% - низький ризик виявлення епітеліального РЯ

Жінки в постменопаузі:
ROMA> 24,7% - високий ризик виявлення епітеліального РЯ
ROMA <24,7% - низький ризик виявлення епітеліального РЯ